E-Ticaret

İnternet ortamında bireylerin belli sistemler üzerinde gerçek veya sanal ürünleri para karşılığında satın almasına e-ticaret denir. Kısacası ticaretin elektronik versiyonu da diyebilirsiniz.

E-ticaret ya da elektronik ticaret internet ortamında mal veya hizmet satın alma işlemleri olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde web siteleri üzerinde sanal alışveriş merkezleri ile sanal mağazaları sıklıkta görmekteyiz.

E-ticaret ile mal ya da hizmetleri satma ve satın alma faaliyetleri bilgisayar ağları vasıtasıyla gerçekleştirilir. Ayıca sunulan ürünler için talep yaratmak ve müşteri desteği vermek gibi hususlar da yine bilgisayar ağları kanalı ile gerçekleşmektedir.

Bunların yanında firmaların yönetimini de kolaylaştıran bir sistemdir. E-ticaret sitesi'nin birçok yararı bulunmaktadır.

Neden E-Ticaret?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de E-ticaret kavramı son yıllarda giderek popüler bir duruma gelmiştir. E-ticaret kısa ve öz olarak, ticaretin internet üzerinden online olarak yapılan halidir. Daha kapsamlı bahsetmek gerekirse, insanların elektronik ortamları kullanarak ürünleri satın alması E-ticaret olarak adlandırılır.

Günümüzde E-Ticaret önemini her geçen gün arttırmaktadır. Çünkü firmaların ve işletmelerin başarılı olabilmeleri için daha geniş kitlelere hitap etmesi gerekir. Daha çok müşteriye ulaşmanın en kolay yolu da ürünlerin satışını E-Ticaret siteleri üzerinden yapmaktır. E-ticaret sayesinde akla gelebilecek olan her ürün kolaylıkla satılabilir. Bu alanda ihtiyaç duyulan tek şey pazarlama stratejisidir.

E-Ticaretin Faydaları

E-ticaretin firmalara sağladığı en büyük fayda günün her saati müşterilerinin site üzerinden alışveriş yapmalarıdır. Böylece firma ve işletmeler daha fazla kazanç sağlayarak hızlı bir şekilde büyümeye devam ederler. Firmalar müşterilerine daha geniş ürün yelpazesi sunabilir ve bunu yaparken ürünlerini stoklamak zorunda kalmaz.

Stok maliyetinin azalması da şirketlerin daha çok kazanç sağlaması anlamına gelir. E-ticaret sayesinde müşteriler de evlerinden hiç çıkmadan istedikleri zaman ihtiyaç duydukları ürünleri satın alabilirler. Ayrıca E-ticaret sayesinde müşteriler aradıkları ürünleri daha kolay ve hızlı bir şekilde bulur ve o ürün hakkında diğer kullanıcılardan bilgi alabilirler. Üstelik satın alınan ürünlerin tamamı herhangi bir kargo bedeli ödemeden ya da cüzi bir ücretle müşterilerin adreslerine teslim edilir.

Sizi Arayalım

Aklınızda bir proje mi var? Ya da başka dijital bir şey? Size yardımcı olabilmemiz için hemen aşağıdaki formu doldurun ve gönderin.